Premiera drame Peer Gynt v SNG Maribor
15.05.2009 Maribor
Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor je v Stari dvorani premierno uprizorila dramo Henrika Ibsena Peer Gynt v režiji Janusza Kice. V naslovni vlogi je nastopil Branko Šturbej k. g., igrajo še Milada Kalezić, Eva Kraš, Ksenija Mišič, Aleš Valič k. g., Kristijan Ostanek, Mateja Pucko, Mirjana Šajinović, Maša Židanik Bjelobrk, Matija Stipanič, Nejc Ropret, Matevž Biber, Tadej Toš, Irena Mihelič in Miloš Battelino.
Norvežan Henrik Ibsen (1828–1906), »oče moderne drame«, je napisal številna dramska dela, ki so za evropsko dramatiko epohalnega pomena (Peer Gynt, Nora, Strahovi, Divja račka, Rosmersholm, Gospa z morja, Hedda Gabler, Stavbenik Solness). Njegovo prvo ustvarjalno obdobje je bilo zgodovinsko-narodnostno-romantično, sem sodi tudi Peer Gynt (1867). V njem se je Ibsen spopadel s polovičarstvom, samozadostnostjo, problematiko individualizma in egoizma. Peer je človek, ki po svetu blodi brez jasne volje in cilja, spreneveda se, laže in se predaja užitkom trenutka. V njegovi domišljiji se spletajo bajke in sanjarjenja, brišejo se meje med lažmi, pravljičnim pripovedovanjem in resničnim doživetjem.
V folklorno in romantično obarvano dramsko pesnitev je Ibsen postavil netipično donjuanskega Peera, ki s satiro in sarkazmom neprenehoma spreminja svoj »gyntovski« individuum. A na poslednjem križišču, ko Gumbar zahteva njegovo grešno dušo (kot Mefisto od Fausta), ga čaka odrešitev v podobi angelske Solveig, ki ga na binkoštno jutro odreši s svojo iskreno ljubeznijo, s tolažečim materinskim čutom pa sestavi Peerov resnični jaz.
Režiser Janusz Kica dela v številnih nemških, avstrijskih, poljskih in hrvaških gledališčih. V Drami SNG Maribor, kjer je Kica začel svojo slovensko gledališko pot, je režiral Dumasove Tri mušketirje (1994) in Kafkovo Ameriko (1995). Za slednjo je prejel Borštnikovo nagrado za režijo. V obeh uprizoritvah je sodeloval z Brankom Šturbejem, s katerim sta v slovenskem gledališkem prostoru postala tandem. Med številnimi nagradami, ki jih je prejel v svoji evropski režijski karieri, je v Sloveniji prejel kar pet Borštnikovih nagrad.
Dramaturginja uprizoritve je Diana Koloini, scenograf Marko Japelj, kostumografinja Bjanka Adžić Ursulov, glasbo je prispeval skladatelj Arturo Annecchino, lektor je Janez Bostič, oblikovalka odrskega giba Valentina Turcu, oblikovalec svetlobe Franci Rampre in oblikovalka maske Mirjana Djordjević.
Prikaži več
Prikaži manj