2. Mednarodna konferenca slovenski možgani krožijo prek meja
24.02.2016 Maribor
Namen konference je predstavitev slovenskih raziskovalnih ustanov, ki delujejo zunaj Republike Slovenije in ki so v veliki meri širši slovenski strokovni javnosti nepoznane.
Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu si prizadeva za krepitev sodelovanja med slovenskimi raziskovalci, znanstveniki, profesorji in študenti, ki delujejo »znotraj« in zunaj meja Slovenije. Tovrstno znanstveno-raziskovalno sodelovanje namreč lahko bistveno pripomore tako k ohranjanju vezi z matično domovino in s tem k ohranjanju slovenske identitete med najvišje izobraženimi rojaki zunaj meja Slovenje, kot tudi h krepitvi tako imenovanega »kroženja možganov« kot alternativi vse večjemu izseljevanju najuspešnejših mladih, oziroma »begu možganov«.
Konferenco sta odprla minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, Gorazd Žmavc in rektor Univerze v Mariboru dr. Igor Tičar. V dveh sklopih se bo predstavilo skupno trinajst ustanov, sledila pa bo »znanstvena tržnica« oziroma individualna srečanja med študenti in raziskovalci ter ustanovami izza meja Slovenije.
Na konferenci so se predstavili: Inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije ZRC SAZU, Ljubljana, Inštitut za narodnostna vprašanja, Ljubljana, Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI), Trst, Slovenska narodna in študijska knjižnica, Trst (Odsek za zgodovino in etnografijo), Inštitut Urbana Jarnika, Celovec, Slovenski znanstveni inštitut (SZI), Celovec, Slovenska študijska knjižnica, Celovec, Društvo v tujini izobraženih Slovencev (VTIS), American-Slovenian Educational Fundation (ASEF), ZDA-Ljubljana, Slovensko-avstralski klub akademikov, Melbourne in drugi.
Predstavitev je namenjena predvsem:
• študentom zadnjega letnika višje stopnje dodiplomskega študija, prvenstveno družboslovne in humanistične smeri,
• podiplomskim študentom,
• podoktorskim študentom – raziskovalcem,
• raziskovalcem in profesorjem z različnih inštitutov in fakultet v RS
Prikaži več
Prikaži manj