Tokratna gostja pogovornega večera v skednju Škrabčeve domačije je bila antropologinja dr. Svetlana Slapšak, ki je v pogovoru z Vesno Milek, delila svojo življenjsko in intelektualno pot. Brez skrbi lahko rečemo, da je življenje dr. Svetlane Slapšak bilo vse prej kot dolgočasno. S tem, ko so leta 1970 ukinili satirični list, ki ga je pomagala urejati, je le leto za tem dobila priznanje kot najboljša študentka beograjske univerze. Posvečala se je predvsem odkrivanju starogrške civilizacije na Oddelku za antične študije na beograjski Filozofski fakulteti, istočasno pa je spremljala takratne grške razmere. Nekaj časa je predsedovala tudi Odboru za svobodno izražanje pri Zvezi srbskih pisateljev, zaradi česar je kar nekaj krat zabredla v težava pri policiji.
Predavala ni samo v Jugoslaviji, ampak tudi drugod po Evropi ter ZDA. Leta 1993 je uradno postala slovenska državljanka, kjer je, zaradi svojih mirovniških prizadevanj, velikokrat naletela na težave. Ista prizadevanja pa so leta 2005 bila tudi razlog, da je bila predlagana za Nobelovo nagrado za mir v skupini Tisoč žensk za mir. Kljub svojemu ugledu kot dekanica Inštituta Studia humanitatis, je ob njegovi prodaji, malo pred svojo upokojitvijo, ostala brez službe. Kljub temu je danes, kot feministična teoretičarka in aktivistka, ena najbolj cenjenih sodobnih avtoric.
Dora Kastelic; Prof.dr. Svetlana Slapšak, kritičarka, znanstvenica, antropologinja in doktorica antičnih študij Pogovor z dr. Svetlano Slapšak na Škrabčevi domačiji