Renault Scenic Xmod bose Edition TCe 130 Energy, mediaspeed test
29.06.2013 Maribor
Renault je združil dva priljubljena segmenta, družinskega enoprostorca in crossoverja. Rezultat se imenuje Scenic Xmod, združena terenska zunanjost in prostorska uporabnost. Renault Scenic Xmod je tudi tržna poteza pod sloganom »kuj železo dokler je vroče«. Najbolje prodajani mali enoprostorec v Evropi se z nadgradnjo želi na tem mestu tudi obdržati.
Ko se je tehtnica povpraševanja prevesila na stran crossoverjev, takšnih navideznih terencev je Renault reagiral hitro in med ljudi poslal Xmod-a. Obdržal je vse lastnosti klasičnega Scenica, tako po prostornosti, udobju kot tudi po voznih lastnosti, dodali so mu še trendovsko podobo. Od tal so ga v primerjavi z navadnim Scenicom dvignili za centimeter in mu na sprednjem in zadnjem odbijaču, ter na pragovih in blatnikih dodali črno masivno plastiko, kar ga naredi robustnejšega in spominja na teren pripravljeni avtomobil. Ampak več kot za kakšen makadam ta Xmod ni primeren. Štirikolesnega pogona nima, ker so po vsej verjetnosti Renaultovi inženirji izhajali iz dejstev, da večina crossoverjev kilometre nabira zgolj po asfaltu. Za nekakšen kompromis ali približek boljšega oprijema na spolzkem cestišču so mu dodali sistem Extended Grip za nadzor oprijema sprednjih pogonskih koles. Deluje preko zavornega sistema in kontrole navora motorja, ter tako razporeja in prilagaja oprijem glede na podlago vozišča. Ta sistem deluje pri nizkih hitrostih do 40 km/h in ga je mogoče ročno regulirati na tri različne načine vožnje. Preko vrtljivega gumba na sredinski konzoli voznik preklaplja med načinom Expert (ekspert), Road (cesta) in Loose ground (mehka podlaga). Način ekspert vozniku omogoča popoln nadzor nad zavornim sistemom in navorom motorja, način cesta je samodejno delovanje in prilagajanje, mehka podlaga pa je primerna za sneg, pesek in podobne razmere.
Oblika in namen:
Kot smo že omenili je Xmod podedoval vse oblikovne poteze Scenica. Dodana vrednost so serijska 17 palčna lita platišča, plastično robustni dodatki v spodnjem delu okrog celotnega vozila in še z masivni strešnimi nosilci. Takšen je še najbolj primeren za družine, ki avto tudi karakterno vključujejo v svoje aktivno življenje. Oblikovno Xmod izžareva svežino in živahnost. V primerjavi s klasičnim Scenicom izpade kot nekakšen hiperaktiven mladenič.
Vožnja in zmogljivost:
Razen dodanega sistema Extended Grip se Xmod pelje identično kot Scenic. Lega na cesti je dobra, vodljivost prav tako in tudi bočni veter mu zaradi višje zasnove ne pride do živega. Tesni motel je poganjal turbobencinski motor z oznako TCe prostornine 1,2 litra in največje moči 96 kW (130 KM). Motor je izredno tih, zmogljiv in z zadostno zalogo navora hitro odziven. Za priganjanje ga je pač potrebno držati v višjih vrtljajih, kar pa se posledično pozna pri porabi goriva.
Udobje in prostornost:
Prostornost je njegovo primarno poslanstvo in čeprav spada med majhne družinske enoprostorce bo zadovoljil vse prostorske potrebe štiričlanske družine. Prtljažnik je variabilen tudi na račun ločenih zadnjih sedežev in pogoltne 470 do 1870 litrov prtljage. Sedeži so udobni, ergonomsko oblikovani tako spredaj kot tudi zadaj. Voznikovo okolje je pregledno in funkcionalno, za celotno vzdušje znotraj vozila pa so poskrbeli uporabljeni kakovostni materiali. Odlagalnih površin je pohvalno veliko, tako, da si je potrebno zapomniti kam smo kaj naložili. Vseh skupaj so v tovarni izmerili celo na 70 litrov.
Varnost in okolje:
Renault Scenic Xmod zadovolji najvišje standarde aktivne in pasivne varnostne opreme. Za potniška telesa skrbijo zračne blazine in zavese, za nepredvidljive situacije na cesti pa elektronska pomagala. Mogoče bi lahko kdaj v prihodnosti Xmod-u vgradili štirikolesni pogon po vzgledu prve generacije Scenica RX4. Verjetno to niti ne bi bila »misija nemogoče«, če pa si lahko tehnologijo sposodijo pri sestrskem Nissanu.
Vrednost in oprema:
Spisek opreme našega testnega je bil dolg, od popolne elektirfikacije do LED dnevnih luči, bočnih senčnikov v vratih in seveda multimedijskega sistema R-Link. Renault Scenic Xmod v osnovni različici s preizkušenim 1,6 litrskim motorjem in osnovno opremo stane okrog 20 tisočakov, za takšnega kot je bil naš testni je potrebno odšteti nekaj več kot 25 tisoč evrov. Če ceno primerjamo z navadnim Scenicom moramo za terenski izgled in Extended Grip sistem plačati dodatnih 1800 evrov. Veliko? Je pa ni.
Plusi:
- robustna zunanja podoba vozila
- prostornost in odlagalni predalčki
- tih tek motorja
Minusi:
- zatikanje delovanja R-Linka
- visoka cena že vstopnega modela
Tehnični podatki:
Model: Renault Scenic Xmod Bose Edition TCe 130 Energy
Motor: turbobencinski
Valjev/ventilov: 4
Prostornina (ccm): 1198
Moč (kW/KM/min): 96/130/5500
Navor (Nm/min): 205/2250
Pogon: spredaj
Menjalnik: 6-stopenjski ročni
Dimenzije (dolžin/širina/višina mm): 4365/1845/1680
Medosna razdalja (mm): 2705
Teža praznega vozila (kg): 1385
Prtljažni prostor (l): 470-1870
Posoda za gorivo (l): 60
Povprečna poraba – tovarna (l/100 km): 6,4
Povprečna poraba na testu (l/100 km): 7,8
Emisije: (CO2 g/km): 145
Pospešek (0-100 km/h v s): 11,4
Najvišja hitrost (km/h): 190
Cena vstopnega modela: 20.040 €
Cena testnega modela: 25.260 €
Uvoznik: Renault Nissan Slovenija d.o.o.
Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana
tekst: Viki Vukan
Prikaži več
Prikaži manj