Citroën DS3 Cabrio HDi 90 Sport Chic, mediaspeed test
25.08.2013 Maribor
Citroën DS3 je iz leta 2009 prvi predstavnik iz serije DS »Different Spirit«, kot so jo pri tej znamki poimenovali. DS je v novejši dobi Citroënova linija prestiža in izstopajočega dizajna. Cabrio DS3 pa je nastal letos kot nadgradnja za ljubitelje prepiha.
Pri Citroënu so nam v preizkus posodili atraktivni DS3 Cabrio z znanim trubodizelskim HDi motorjem največje moči 68 kW (92 KM) in 6-stopenjskim samodejnim robotiziranim menjalnikom. Malček je že na prvi pogled oblikovalsko mikaven, kar je proizvajalec z barvnimi kombinacijami uspešno poudaril. Pusta siva kovinska barva je tokrat z temno modro, skoraj vijolično platneno streho izpadla zelo zrelo, elegantno in tudi športno. Ta barvana usklajenost se je nadaljevala v notranjosti vozila, kjer nam sta v vsakem detajlu vozila tako dizajner kot proizvajalec zelo nazorno dopovedovala, da nimamo opravka s klasičnim Citroënom. Oblikovna dovršenost je prava ljubezen na prvi pogled pri nežnejšem spolu, saj smo v teku celotnega testnega termina opazili, da se je za njim obračala bolj ženska populacija. DS3 Cabrio ni klasičen kabriolet, ampak je zelo samosvoj, ki se mu streha odpira po zgornjem strešnem karoserijskem okvirju z zlaganjem zadnje šipe do roba prtljažnika. Celi postopek ne izgleda slabo, le uporabnost je tukaj zelo vprašljiva.
Oblika in namen:
Ne verjamem, da bi obliko DS3 Cabrio lahko upravičeno kritiziral še največji kritik. Avtomobil je res lično dizajniran brez oblikovalske šibke točke. Celotno vozilo izgleda zelo kompaktno, elegantno s športnim pridihom. Če pa se poglobim v odpiranje strehe, ne morem, da se ne bi spraševal zakaj so snovalci naredili še zlaganje zadnjega stekla. S tem manevrom si popolno zapremo pogled nazaj, zato se večino časa sploh nismo vozili s popolnoma odprto streho. Tudi prtljažnik se v takem položaju ne odpre, temveč se streha pomakne do zgornjega roba strešnega okvirja.
Vožnja in zmogljivost:
Vgrajen HDi motor se je na testu izkazal kot dovolj zmogljiv pogonski stroj z zadostno mero navora. Nekaj kritike si zasluži 6-stopenjski robotizirani samodejni menjalnik, ki je pri odločnejšem pospeševanju preveč cukajoč in obotavljajoč. Vezno prestavljanje je samo pri lažjih pritiskih na stopalko za plin oziroma še najlepše menja prestave, če voznik začuti motor in tik ob menjavi rahlo odvzame plin in ga takoj rahlo doda. Prav zaradi menjalnika se je povprečna poraba v primerjavi s klasičnim ročnim tudi nekoliko dvignila. DS3 Cabrio se dobro drži ceste, vožnja skozi ovinke je suverena brez zibanja, volanski mehanizem pa dovolj natančen, da voznik dobi zaupanje v vozilo.
Udobje in prostornost:
Citroën DS3 Cabrio je za voznika in sprednjega sopotnika neskromnih dimenzij dovolj prostoren. Zadaj je zgodba drugačna, prostora je sicer dimenzijam vozila primerno veliko ali malo. Še najbolje bo, če zadnjo klop izkoristite za prtljago če je to potrebno, ker je prtljažnik skromen. Skromna je predvsem njegova odprtina. Ozka luknja spominja na ozko okensko režo skozi katero je potrebno precej sklonjen nalagati predvsem dimenzijsko omejene kose krame. Sicer pa, DS3 Cabrio je postavljač in ne tovorna mula. Mladenka pa bo vanj že dobila tisti letalski kovček in »beauty case«.
Varnost in okolje:
1,6 litrski HDi zadostuje normi EURO5 in ima izpust 99 g na 100 km CO2, kar je nizka vrednost in okolje zaradi takšnih motorjev preveč ne utrpi onesnaženosti. Obljubljena poraba je precej nizka, ki pa se v realnosti dvigne na povprečnih 6 litrov, za kar je potrebno pripisati ne preveč posrečenemu samodejnemu menjalniku. Tudi za varnost je pri tem malčku dobro poskrbljeno. Voznika in sopotnike ščiti osem varnostnih vreč in zaves, kot tudi večina sodobnih sistemov in pomagal za večjo stabilnost in učinkovitejše zaviranje. Razpolaga tudi z zložljivim volanskim stolpcem v primeru čelnega trka.
Vrednost in oprema:
Ko govorimo o liniji DS pri Citroënu moramo prišteti markantnost izdelka in tudi kvalitetnejše materiale. Tudi Cabrio zasnova poviša ceno in tako najcenejšega DS3 kabrioleta ponujajo za slabih 17 tisoč evrov. Naš testni z najvišjim nivojem opreme Sport Chic stane skoraj 24 tisočakov. Zajeten kupček evrov za karizmatičen Citroënov avtomobilček. Če ga postavimo ob bok najbližji konkurenci Miniju in druščini pa spet ni tako veliko.
Plusi:
- atraktiven izgled
- lega na cesti
- bogata oprema
Minusi:
- samodejni robotiziran menjalnik
- ozka odprtina prtljažnika
- preglednost nazaj ob spuščeni strehi
Tehnični podatki:
Model: Citroën DS3 Cabrio HDi 90 Sport Chic
Motor: turbodizelski
Valjev/ventilov: 4/16
Prostornina (ccm): 1560
Moč (kW/KM/min): 68/92/4000
Navor (Nm/min): 230/1750
Pogon: sprednji
Menjalnik: 6-stopenjski robotiziran samodejni
Dimenzije (dolžin/širina/višina mm): 3948/1715/1483
Medosna razdalja (mm): 2464
Teža praznega vozila (kg): 1090
Prtljažni prostor (l): 285
Posoda za gorivo (l): 46
Povprečna poraba – tovarna (l/100 km): 3,8
Povprečna poraba na testu (l/100 km): 6,5
Emisije: (CO2 g/km): 99
Pospešek (0-100 km/h v s): 11,8
Najvišja hitrost (km/h): 178
Cena vstopnega modela: 16.920,00 €
Cena testnega modela: 23.800,00 €
Uvoznik: Citroën Slovenija d.o.o.
Ulica 15. maja 18, 6000 Koper
tekst: Viki Vukan
Prikaži več
Prikaži manj