Citroën C4 Picasso Exclusive 1.6 e-HDi Airdream, mediaspeed test
17.12.2013 Maribor
Kompaktno večnamensko vozilo s petimi sedeži francoskega proizvajalca Citroën se že drugič zapored imenuje C4 Picasso. Večji primerek enakega avtomobila s sedmimi sedeži pa Grand C4 Picasso. V uredništvu smo tokrat preizkusili manjšega, a še vedno zglednega družinskega enoprostorca.
Letos je na trg prišel popolnoma prenovljen Citroën C4 Picasso, ki je nasledil sedem let star model prve generacije in pred tem še zelo oziroma najbolj uspešen Xsara Picasso. Tako prvo kot drugo generacijo odlikujejo uporabnost, prostornost, udobje in ne nazadnje moderna oblika, ki ta avtomobil postavlja v vrh avtomobilskih proizvajalcev tega segmenta. Lahko omenimo, da se C4 Picasso od konceptnega Technospace-a, ki smo ga prvič videli zgodnjo pomlad na avtomobilskem salonu v Ženevi glede futurističnega dizajna ni veliko spremenil. To je seveda pohvalno, ker velikokrat navdušenje po realizaciji in končnem izdelku kaj hitro mine. Citroën Slovenija nam je na mediaspeedov test posodil živo rdeč primerek z izredno bogato opremo Exclusive, ter veliko panoramsko streho Airdream. Testnega je poganjal že znani PSA-jev turbodizel e-HDi s prostornino 1,6 litra, katerega največjo moč so izmerili na 84 kW (115 KM). Moč motorja se prenaša preko 6-stopenjskega ročnega menjalnika na prednji kolesni par. 270 Nm navora pri 1750 vrtljajih na minuto naredi tipično dizelsko vzdušje od zadostne količine moči, prožnosti do ugodne porabe goriva.
Oblika in namen:
Oblikovno se je novi C4 Picasso v primerjavi s predhodnikom še dodatno nadgradil in nadaljuje zgodbo ekstravagantne in tudi futuristične zgodbe. Linije so v vseh detajlih skladne, mehke in nikjer ne izstopajo iz kompaktne celote. Novi Citroën C4 Picasso, še posebej z opremo Exclusive, spominja na Citroënovo prestižno linijo DS. Podobno je tudi znotraj vozila, kjer se celotnemu interierju lepo poda dvobarvna kombinacija, ki poudari ekskluzivnost. Niti v sredino pomaknjeni merilniki zaradi lične podobe ne motijo. Avtomobil je namenjen družinam in se tudi s prostorsko variabilnostjo temu podreja.
Vožnja in zmogljivost:
Turbodizelski motor, kot je ga je imel naš primerek, se je izkazal kot dovolj zmogljiv, dovolj prožen in tudi dovolj varčen. Povsem obvladuje 1,3 tone težak avtomobil in ni nobene potrebe po številčnejši konjenici. Ob mrzlem zagonu zmoti le dokaj robat zvok motorja, ki se sicer pri delovni temperaturi umiri. Citroën C4 Picasso je zelo pregleden med vožnjo kot tudi z majhnim rajdnim krogom tudi okreten, kar pride prav v mestu. Vožnja je lahkotna, volanski obroč je natančen in učinkoviti blažilniki spodobno požirajo ne preveč velike grbine. Avtomobil se v zavojih rad nagiba, a ga to ne moti pri sami vodljivosti.
Udobje in prostornost:
To poglavje je pri Citroënu C4 Picasso poglavitnega pomena. Potnikom je na razpolago prostorna kabina z udobnimi sedeži tako spredaj kot tudi zadaj. Voznikovo delovno okolje je sodobno s vsemi tehnološkimi novitetami, samo sedenje pa izredno ne utrujajoče. Sovoznikov sedež ima celo vgrajen naslon za počivanje podkolenskega dela nog, ki resnici na ljubo pride v poštev le nižjeraslim. Zadnji trije sedeži so ločeni in vzdolžno pomični. Prav zaradi tega je že v osnovi zajeten 537 litrski prtljažnik povečljiv na 630 litrov prostornine. Odlagalnih površin je kot se za enoprostorca spodobi dovolj.
Varnost in okolje:
Glede varnosti v avtomobilu je tako, bolj pazimo nase in na druge udeležence v prometu bolj smo varni. Bolj smo pri stvari manj se izpostavljamo. Testni C4 Picasso ima vgrajenih šest varnostnih zračnih blazin, ima tudi varnostne in zavorne sisteme, nima preprečevalnika naleta in tudi zaviranje z aktivnim tempomatom je prepočasno. Zato pa je kljub zadostitvi meritev varnostni še vedno najboljša prisebnost nas voznikov. Preizkušen e-HDi ima nizko vrednost izpusta škodljivih emisij ( 105g/km CO2) in zadovoljuje vse sodobne standarde manj obremenjujočega motorja za okolje. Tudi poraba na testu je bila nižja od 6. litrov, kar je spodoben podatek.
Vrednost in oprema:
Testni model je vseboval najvišji in najbogatejši nivo opreme Exclusive, kar ga je podražilo za dodatnih 5.000 evrov, vendar je bilo na razpolago obilo sodobne tehnologije kot tudi udobja. Vgrajen je bil vse bolj popularen aktivni tempomat, na armaturni plošči pa najdemo tudi dva LCD zaslona. Zgornji je večji 12-palčni z merilniki, spodnji manjši 7-palčni pa ima ob strani navidezne gumbe in je vse skupaj občutljivo na dotik. Sedeži so odeti v dvobarvno usnje in lepo sovpadajo v enako barvno kombinacijo oblikovano armaturno ploščo. Vse to in še veliko elektronike s solidnim dovolj močnim motorjem je kupcem na voljo za slabih 35 tisočakov. Če je preveč, lahko začnemo pri 19. tisočakih, vendar z bistveno manj razvajanja.
Plusi:
- udobje
- prostornost
- oprema Exclusive
- poraba
Minusi:
- robato glasen dizelski motor
- počasen aktivni tempomat
Tehnični podatki:
Model: Citroën C4 Picasso Exclusive 1.6 e-HDi Airdream
Motor: turbodizelski
Valjev/ventilov: 4/16
Prostornina (ccm): 1560
Moč (kW/KM/min): 84/115/3600
Navor (Nm/min): 270/1750
Pogon: spredaj
Menjalnik: 6-stopenjski ročni
Dimenzije (dolžin/širina/višina mm): 4428/1826/1611
Medosna razdalja (mm): 2785
Teža praznega vozila (kg): 1373
Prtljažni prostor (l): 537
Posoda za gorivo (l): 55
Povprečna poraba – tovarna (l/100 km): 4,0
Povprečna poraba na testu (l/100 km): 5,9
Emisije: (CO2 g/km): 105
Pospešek (0-100 km/h v s): 11,8
Najvišja hitrost (km/h): 189
Cena vstopnega modela: 18.810 €
Cena testnega modela: 34.850 €
Uvoznik: Citroën Slovenija d.o.o.
Ulica 15. Maja 18, 6000 Koper
tekst: Viki Vukan
Prikaži več
Prikaži manj